mizahgastesi bardak
Derleme

Asla Unutulmayacak Kemal Sunal ve Şener Şen Filmleri

0

Türk sinemasının ve Yeşilçam’ın efsane oyuncularından Kemal Sunal ve Şener Şen kendi başlarına bile çok iyi işlere imza attılar. Bir de bu iki sanatçının beraber oynadıkları efsane yapımlar var. Asla unutulmayacak Kemal Sunal ve Şener Şen filmleri bu derlememizde. İyi Seyirler.

Çöpçüler Kralı

(1977)

Çöpçüler Kralı, yönetmenliğini Zeki Ökten’in üstlendiği, 1977 yapımı bir Türk filmidir.  Zabıta amiri, görevinin verdiği yetkileri zorlayarak esnafın ve çöpçünün üzerinde büyük bir baskı kurar. Aynı mahallede oturan Hacer ise temizlikçilik yapmaktadır. Hacer’e âşık olan zabıta amiri, annesinin tepkisiyle karşılaşır. Mahallenin çöpçüsü Apti de Hacer’e âşıktır, ama parası yoktur. Bir gün yanlışlıkla girdiği bir gazino, kötü şansını bir anda değiştirir. Güldürü türündeki bu sinema filminin başrollerini Kemal Sunal, Şener Şen ve Ayşen Gruda paylaşmıştır.

Süt Kardeşler

(1976)

Süt Kardeşler, yönetmenliğini Ertem Eğilmez‘in yaptığı, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ‘Gulyabani‘ isimli romanından uyarlanan, 1976 yapımı bir Türk filmidir. Yıllardır kimsenin sahip olamadığı konağın sahibi Melek hanım, sütoğlu Şaban sanıp da Şaban’ın arkadaşı Ramazan’ı eve alır. Fakat sinirli abisi Hüsamettin’e Ramazan’ı damadı Bayram olarak tanıtır. Konağa gerçek Şaban ve gerçek Bayram’ın gelmesiyle işler karışır. Bayram’ın kardeşi Bihter’e aşık olan Şaban onun peşinde dolanır. Bayram’ın babasının eve Gulyabani adında bir canavar sokmasıyla işler iyice karışır. Olayı çözen Şaban, damat Bayram ve emir eri olan Ramazan madalya alır. Başrollerinde Kemal Sunal, Şener Şen ve Adile Naşit gibi isimler bulunmaktadır.

Şabanoğlu Şaban

(1977)

Şabanoğlu Şaban, Kemal Sunal’ın canlandırdığı “Şaban” karakteri üzerine yazılan ve çekilen, 1977 yapımı bir Türk filmidir. Askerde kumandanı Hüsamettin’i sürekli yaralayan ve türlü sakarlıklar yapan Şaban ile askerlikten sonra bir eğlence yerinde birlikte çalgıcılık yaptığı asker arkadaşı Ramazan, çalıştıkları yerde kanto yapan Nigar’a aşık olurlar. Sivil hayatta bir polis olan Hüsamettin ve teşkilatının aylardır yakalayamadığı Kadırgalı Eşref’i tesadüfen yakalayıp Hüsamettin’in kayınpederi olan Nazır Paşa’nın gizli polisi olurlar. Nazır Paşa onlara kızkardeşinin kaybolan elmasını bulma görevi verecektir. Başrolleri Kemal Sunal, Şener Şen, Halit Akçatepe ve Adile Naşit paylaşmaktadır.

Davaro

(1981)

Davaro, Kartal Tibet‘in yönetmenliğini yaptığı 1981 yapımı Türk filmidir. yaımAlmanya’ya çalışmaya giden Memo, istediği parayı kazanıp köyüne döner ve sözlüsü Cano’yla evlenmek ister. Memolar’ın kan davalı oldukları Sülo da hapisten çıkarak karısı Ayşo’nun yanına gelir. Bunu duyan Hamo, düğünü durdurur ve oğlu Memo’nun, Sülo’yu öldürmesini ister. Ancak, Memo buna pek yanaşmaz. Öldürüleceğini anlayan Sülo, Memo’ya bir teklifte bulunur. Memo’nun kendisini öldürmemesi durumunda köyden uzaklaşacağını söyler. Evlenmek için başka çaresi kalmayan Memo, Sülo’nun planını kabul eder ve köy meydanında Sülo’yu yalandan vurur. Köy halkı da bu numaraya inanır. Bu yapım da Kemal Sunal ve Şener Şen filmleri arasında yer almıştır..

Tosun Paşa

(1976)

Tosun Paşa, yönetmenliğini Kartal Tibet’in yaptığı, 1976 yapımı komedi türündeki sinema filmi. Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri, İskenderiye’nin en değerli yeri olan Yeşil Vadi için birbirleriyle kıyasıya bir mücadeleye girerler. Tellioğulları daha büyük bir torpil için evin uşağı olan Şaban’ı Kahire sarayının en hatırı sayılır ve heybetli paşası olan Tosun Paşa olarak tanıtırlar. Tosun Paşa kılığındaki Şaban, Tellioğlu Ailesinin en büyük oğlu Lütfü’nün yakın arkadaşı gibi davranıp, Yeşil Vadi ve Daver Bey’in kızı Leyla’yı Tellioğulları’na kazandıracağına, Leyla’ya kendisi aşık olur ve her şeyi eline yüzüne bulaştırır. Başrolleri Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit ve Müjde Ar gibi isimler paylaşmaktadır.

Kemal Sunal’ın da Şener Şen’in de bizlerde yeri bambaşkadır. O yüzden bu ikiliyi sevenleri ikiye ayıralım. Her izlemede farklı tat alacağınız Şener Şen filmler için buraya, Kemal Sunal’la birlikte hayatımıza girmiş komik atasözleri için de buraya tıklayın.

Nuri Bilge Ceylan Filmlerinin Unutulmaz Replikleri

önceki yazı

Bir Güldürüp Bir Ağlatan Yerli Dram Komedi Filmleri

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme