mizahgastesi bardak
İnceleme

Bir Başarı Öyküsünün Yazarı: Ümmiye Koçak

0

Ülkemizde kadın olarak yaşamak her geçen gün daha da zorlaşsa da umudumuzu kaybetmemek adına bu ülkenin güçlü kadınlarından birini incelemek istedik. Adana’da çok çocuklu bir ailede gözlerini dünyaya açan Ümmiye Koçak oyalı yazması ve şalvarıyla hepimize başarının ne demek olduğunu gösterdi. Herkese örnek olan girişimcilik hikayesi ile Ümmiye Koçak kimdir? Cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Tiyatro Kariyeri

2001 yılında “Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu”nu kurarak köy kadınlarının yaşamlarına dikkat çekmeyi amaçladı. Kurduğu tiyatronun ikinci oyunu ise, tiyatro grubunda yer alanların hikayeleriyle ortaya çıkan “Kadının Feryadı” oyunu oldu. Kendi yazdığı “Hasret Çiçekleri” oyunu Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nde büyük ilgi gördü. Bugüne kadar ise tam 17 tiyatro oyunu yazdı.

Oyunculuğu Makyaj Yapmaz, Oyuncu Yapar

Oyuncu olarak bulunduğu Hanımın Çiftliği ve Hayat Devam Ediyor dizilerinde yer alan sanatçımız, tüm bahaneleri ortadan kaldırıyor. Günümüzde mankenlikten oyuncu aşıran ajanslara da bu işin gerçeklikle ve doğallıkla icra edilmesi gerektiğini gösterdi. Aynı zamanda Anneler ve Gelinler adlı yarışma programında dikkatleri çeken Koçak, bu programında eğitmen olarak görev almıştı. Yine Ana Ocağı adlı başka bir programda ise doğayla ilişkisini görebilmiştik.

Yün Bebek

Arka planının da filmin kendisi kadar kıymetli olduğunu söyleyebiliriz. Ümmiye Koçak’ın tarlalarda çalışarak kazandığı parayla yazıp yönettiği film, dünya çapında tebriklerle karşılandı. 49. Altın Portakal Film Festivali’nde yapılan galasının ardından film, New York Avrasya Film Festivali’nde Ümmiye Koçak’a Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı Ödülü’nü kazandırdı. Bu Ümmiye Koçak filmi aynı zamanda kadınlara şiddeti ele alıyor. Geçtiğimiz aralık ayından itibaren ise filmin devamı geleceği müjdelendi. Bu film, bir kadının diğer kadınları temsil ettiğini değil, bir kadının insaniyeti çok güzel bir şekilde temsil ettiğinin de en büyük örneğiydi.

Ümmiye Koçak ve Cristiano Ronaldo

Dünya çapında başarısıyla yayılan Ümmiye Koçak, yönettiği Yün Bebek filmi ardından başarısının bir meyvesini de Türk Telekom reklam çekiminde topladı. Cristiano Ronaldo’ya objektifte bakan yönetmen olup bu şekilde popülerliğini de artırdı.

Kişisel Gelişim

Kişisel gelişimine gereken ilgi ve alakayı göstermekle yetinmeyip bunun bir örnek olarak önümüzde durmasını sağladı. Tedx Talks’ta konuşup hayat hikayesini, azmini ve gerçeğin sadece acı olmadığını gösterdi. Gerçeğin üstündeki acı kabuğunu yırtıp güzellikleri görmemizi ve en önemlisi ataerkil bir zihniyetin de kadınların başarısının engellenemeyeceğini gösterdi. Temsil ettiği Yörük kadınlarıyla birlikte büyük işler başardı.

Kendisine; hiç vazgeçmediği, ön yargıların değersizliğini gösterdiği, durmadığı, çalıştığı ve iyi bir örnek olup gönlümüzde yer ettiği için tebrik ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. Var ol Ümmiye Koçak, var ol Afife Jale’nin ruhunu taşıyan kadın.

Melike Zehra Karadeniz

Saygı: Bir Ercüment Çözer Dizisi ‘nden İlk Fragman Yayınlandı

önceki yazı

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.