mizahgastesi bardak
Blu TVDerlemeDijital Platform

BluTV İçin Kısa İzleyene Bırakacağı İz İçin Uzun Filmler

0

BluTV üyeliğiniz varsa “ben bu filmleri nasıl izlemedim” diyeceğiniz, yoksa “bu filmleri izlemek için üyelik almaya gidiyorum hemen” diyeceğiniz kısa filmler ile karşınızdayız. Dikkati her yönden sorun ve psikolojilere çeken bu kısa filmleri sizler için derledik…

El Feneri

Engin Korkut’un yönetmiş olduğu 7 dakikalık 2018 yapımı bir filmdir. Bu kısa film Hürriyet Gazetesi’nin 2004’teki ilginç bir haberinden esinlenilerek yapılmıştır. İşte o haber: Van’da iş için yeni açılan bir markete başvuran Önder Kolyiğit, market sahibi Veysel Karakoç’tan ilginç bir teklif aldı. Karakoç, markete bir barkod makinesi alacağını belirterek “Ama marketteki 1500 çeşit ürünün fiyatını ezberlersen, buna gerek kalmaz o zaman seni işe alırım” dedi. Film, yaşanılan bir çaresizliğe ve acımasızlığa küçük bir gecekonduda öyle ışık tutuyor ki izlediğinizde tüyleriniz diken diken olacak.

3,5 Lira

Hasan Ali Kılıçgün’ün yönettiği 17 dakikalık 2016 yapımı bir kısa filmdir. Ayrıca film, 13. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde yer almıştır. Başrollerinde Hasan Karsak, Kübra Kip ve Murat Kılıç yer almaktadır. Konusu; bir markette sigortasız çalışan Salih, bir gün evden getirmiş olduğu yemeğin yerine istemeden iş arkadaşı Hacer’in yemeğini yer. Hacer’in patronun vermiş olduğu 3,5 liralık fiş ile gelmesi üzerine büyük pişmanlık duyar.

Beyoğlu Sineması

Ömer Faruk Özmen’in yazıp yönetmiş olduğu 15 dakikalık 2016 yapımı bu filmin konusu bira şişeleri toplayarak hayata tutunmaya çalışan sokak çocuklarından olan Serhat’ın pasaj önünde bir animasyon film afişi görmesi ve o istediği filmi izleyebilmek için geceden şişe toplamaya koyulmasıdır.

Lütfi

Cahit Kaya Demir’in yazıp yönetmiş olduğu 30 dakikalık 2016 yapımı bir kısa filmdir. Başrollerinde Levend Öktem, Osman Sonant ve Sevinç Erbulak’ın yer aldığı bu filmde, eşini kaybetmenin doğurduğu bunalım ve yalnızlık ile boğuşan yaşlı bir adamın ölmek istemesini ama bundan bir o kadar da korkmasını konu almaktadır.

Ziyafet

Fırat Özeler’in yazıp yönettiği bu filmde, bir apartmanda yaşanılan kadına şiddetin üstünün yüzsüzlük ile kapatılmaya çalışılması konu edilir. Başrolde Aziz Aslan yer almaktadır. Aslında bu filmin konusu da ülkemizin başrolünde yer almakta maalesef. Bünyesinde bu tarz kısa filmler barındıran BluTV, aslında izleyicileri geniş bir seçenek havuzunda barındırıyor. Aynı zamanda sinemanın metrajla değil objektife aldığı konuyla ölçülmesi gerektiğini de bu filmle birlikte düşünebilirsiniz.

Fizan

Baturay Tunçat’ın yönetmiş olduğu bu film dikkati üniversite sınavına geç kalan öğrencilerin psikolojisine çekmektedir. Nazif bir önceki sene sınava geciktiği için bu sene de tecrübesinin getirdiği telaşla sınava yetişmeye çalışır. Zamanın değeriyle ilgili bir sözde şu geçiyor: “Bir yılın değerini anlamak için okul sıralarında bir dersin final sınavını başarısızlıkla sonuçlandıran bir öğrenciye sormak gerek.” Dolayısıyla aslında 1 yıllık bir kısa film diyebiliriz bu filme.

BluTV üyeliği almanızı sağlayacak derlediğimiz kısa filmler bu kadardı. Eğer kısa filmler ilginizi çektiyse 5 yerli kısa film için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Güldürüp Bir Ağlatan Yerli Dram Komedi Filmleri

önceki yazı

Anlamlı Kısa Animasyon Filmleri – Netflix

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Blu TV