0

Şu günlerde yeniden basına yansıyan ırkçılık üzerine haberlerden sonra böyle bir inceleme uygun olur diye düşündüm. Kara mizahın son dönemlerde en iyi temsilcilerinden olan Dave’in siyahi olduğu için değil ırkçılıkla alakalı esprilere çokça yer verdiği için bu başlığı tercih ettim. Ofansif mizah olarak da bilinen kara mizah, daha çok düşündürme ve yerme üzerine kurulu bir düzende insanları güldürmeyi amaçlar ve Dave de bu konuda oldukça yetenekli bir komedyendir.

Dave Chappelle Kimdir?

Wikipedia’dan bulabileceğiniz bilgilerden ziyade onun karakteri ile ilgili konuşmak istiyorum. Gayet iyi bir şekilde büyümüş olan Dave’in yeteneği de erken yaşta keşfedilmiş. Güldürmek kolay bir şey değil ama dramatik şeylerle güldürmek gerçekten çok zor. Onun yeteneği ise orada başlıyor. Dave, sıradan şeylerden bahsetmiyor. Uyuşturucu kullanan çocuklar, savaş, ırkçılık gibi konuları ele alıyor.

Dave ve Eğlence Endüstrisi

Amerika’daki eğlence endüstrisi “para” üzerine kurulduğu için sadece bilet fiyatlarıyla ilgilense de Dave kendi düşüncelerini bu endüstri üzerinden rahatça yayıyor. Anlaşılamadığı ve bu endüstri tarafından sömürüldüğünü düşündüğünde ise birden ortalıktan kayboluyor.

Ofansif Mizah veya Kara Mizah

Kara mizah ırkçılık yapmaz, ırkçılığı eleştirir, ırkçılıkla ve ırkçılarla alay eder. Kara mizah cinsiyetçilik yapmaz, cinsiyetçiliği eleştirir, cinsiyetçilikle ve cinsiyetçilerle alay eder. Mizah insanları güldürmek içindir, insanları ayırmaz.

Dave Chappelle ve Kara Mizahı

Bu konuyu biz yeterince açıkladık diye düşünüyorum. Aşağıdaki linkte Türkçe altyazılı bir şekilde kendiniz izleyebilirsiniz. Güzel bir yarın için üstün ırk olmaya ihtiyacımız yok. İnsan olmamız yeterli.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Onur Ünlü Sinemasından İzlemeniz Gereken 5 Film

önceki yazı

Tarihin Tozlu Raflarında İzlenmeyi Bekleyen 5 Türk Filmi

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.