mizahgastesi bardak
Dijital Platformİnceleme

Dexter: New Blood Final İncelemesi

Dexter: New Blood resmi olarak sona. Hayranlar, ana karakter için bir miktar kesinlik sağlayan ve orijinal dizinin geniş çapta kaydırılan sonunu telafi etmeye yardımcı olan Dexter; New Blood’ın şok edici finalinden sonra hala sersemliyor. Bu arada diğer anlar bu devam serisine özgüydü. Bununla birlikte, aynı zamanda, sürükleyici bölümdeki daha büyük olaylara odaklanırken hayranların gözden kaçırmış olabileceği ayrıntılara göz atalım

Merhaba Dexter Morgan

Angela, Matt Caldwell’i öldürmekten tutukladıktan sonra Dexter’ı sorgularken, Dexter’dan adını söylemesini isteyerek kayda başlar. “Jim Lindsay” diye yanıtlıyor. Kızgın bir şekilde, ona gerçek adını söylemesini söyler. İsteksizce “Dexter Morgan” dediğinde, Trinity Killer’ın karakola gelip Dexter’ı bu üç kelimeyle selamladığı orijinal dizinin en ikonik sahnelerinden birine saygı duruşunda bulunan “Merhaba, Dexter Morgan” ile yanıt verir. Bu aslında dizinin devam serisinde ikinci kez kullanılmasıdır. Dexter, Dexter: New Blood’ın o kadar da ince olmayan kısmı orijinaline selam veriyor

Dexter’ın Flashback’i

Dexter, Harrison tarafından öldürülmeden hemen önce, geçmişinden insanların parıltılarını görür. Hayranlar, bunun Harrison’ın söyledikleriyle doğrudan ilişkili olduğunu gözden kaçırmış olabilir; bu, Dexter’ın The Code’a göre yaşamadığı, bunun yerine Dark Passenger’ın sürücü koltuğunda olduğudur. Dexter’ın geçmişe dönüşte gördüğü herkes, Kanun’la tanışmamış; ama onun elinde ya da yaptığı bir şey yüzünden ölen masum insanlardır. Yüzler arasında Maria LaGuerta, James Doakes, Frank Lundy, Debra Morgan ve son olarak Logan vardı.

Bir Baba Figürü Logan

Aralarındaki bağ, Logan’ın Harrison’ı antrenör olduğu lise güreş takımına katılmaya teşvik etmesiyle başladı. Ancak Logan genç adamı korumak için her şeyi yapmaya devam etti. Harrison’ı neredeyse öldüren uyuşturucuları satan uyuşturucu satıcısını tehditkar sorgulamasından, babasının tutuklanmasından sonra Harrison’ı akşam yemeği ile ziyaret etmeye kadar Logan, Harrison’ın sahip olduğu en olumlu baba figürüydü. Bu açıdan bakıldığında, Harrison’ın Logan’ı öldürdüğünü öğrendikten sonra Dexter’ı öldürmeye karar vermesi çok daha mantıklı.

Harrison Gerçekleri Biliyor

Dexter’ın Karanlık Yolcu’yu Harrison’a ifşa ettiği sahne; baba ve oğlun nihayet birbirleriyle bağ kurdukları garip bir şekilde tatmin edici bir andır. Ancak son bölümdeki ipuçları, Harrison’ın, kendisi inanmak istemese bile, babasının bir katil olduğunu başından beri bildiğini gösteriyor. Matt Caldwell’in ormanından alınan görüntülerde, tüfekli başka bir gizemli figürün ısı haritası görüldü,  asla Dexter olarak tanımlanmadı. Ancak hayranlar, o sırada Harrison’ın gizlice Dexter’ı uzaktan takip ettiğini ve izlediğini biliyor. Logan son bölümde Harrison ile sohbet ettiğinde, Harrison’ın babasının adını temize çıkarabilecek bir şey görüp görmediğini veya bilip bilmediğini sorar. Harrison, ormanda beyaz geyiği kovalayan Dexter’ın görüntüsüne kısa bir geri dönüş yaptı, ancak gerçeğe geri döndü ve aniden yapmadığını söyledi. Harrison zeki bir genç adamdı, bu yüzden ikiliyi asla bir araya getirmesi pek olası değil.

Final

Gösteri sorumlusu Clyde Phillips , The Hollywood Reporter ile yaptığı röportajda, Harrison’ın niyetinin her zaman finalde Dexter’ı öldürmek olduğunu söyledi. Ve arkasında hayranların fark edebileceğinden daha fazla sembolizm var. “Bir oğul, adam olabilmek için babasını öldürmeli” ifadesini alıntılıyor; bu, kelimenin tam anlamıyla alınması Dexter ve Harrison ile gerçek oldu. Ve Dexter, Harrison’ın iyi bir yaşam şansına sahip olması için yapılması gerekenin bu olduğunu anlamıştı. Dexter, Dexter: New Blood’da değişmiş olabilir, ancak Harrison’ın ihtiyaç duyduğu baba tipi olmak için yeterli değil.

Dexter Hiçbir Zaman Kanunsuz Değildi

Orijinal dizinin hayranları, Dexter’ı iyileri kurtarmak için kötü adamları öldüren kanunsuz bir katil olarak adlandırırken; final ve Harrison’ın ona söylediği son sözler, Dexter’ın hayranlarının başından beri düşündüğü; iyi adam olmayabileceğini ortaya koyuyor. en azından kasıtlı değil. Dexter, yalnızca kötü adamları öldürdü. Çünkü bu, Harry tarafından tasarlanan kişisel kural kitabı olan bir kodun parçasıydı. Buna karşılık, Harrison aslında karanlık yolcusunu bir süper kahraman olmak için bir fırsat olarak gördü. Diğerlerini kurtarmak için can alan korkunç bir insandan kurtuldu. Dexter’ın bakış açısına göre, kendisine böyle sunulabilirken; kurtarılan hayatları, dürtülerini doyurmak için bir gerekçe sağlamaları gerçeğinin ötesinde hiçbir zaman fazla umursamadı.

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

Edebiyat Filmleri – Edebiyata Yön Veren Hayatlar

önceki yazı

2022 En Çok Beklenen Filmler – Ajandanızı Hazırlayın

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.