mizahgastesi bardak
Ayın YazarıDerleme

Netflix’te Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Stand-Up Gösterisi

Bugünlerde maalesef sadece evimizde kahkahalar attığımız filmler, tebessüm ettiğimiz şarkılar, okurken mutlu olduğumuz şarkıların yanında ne şanslı bize ki mikrofonuyla güldüren komedyenler de var. Ülkemizde yaygın bir kültür olmasa da hepimizin en az bir kere Cem Yılmaz izlemişliği, etrafında; ‘’Aslında sen bunu sahnede anlatsana?’’ dediği bir arkadaşı ve o arkadaşı dinleyen bir başka arkadaş mutlaka vardır. Bugünkü listemizde; başka bir ülkedeki arkadaşı, “sen bunu sahnede anlatsana” demiş, mikrofonunun sesi başka bir ülkeden yükselen komedyenlerin Netflix’ten sizin için seçtiğimiz stand-up komedilerini listeledik.

5. The Standups

Her bölümünde ülkenin başka bir komedyenini konuk eden ve iki sezondan oluşan The Stansups’ın her sezonunda altı bölüm oluşuyor bu da her sezon altı ayrı komedyen demek. İstanbul’un butik sahnelerinin birinin kafesinden izliyormuşsunuz gibi hissedeceğiniz Show, sizi sıkmamak için her komedyeniyle vakit geçirmeniz için size yarım saat veriyor.

4. Russell Peters: Almost Famous

Ünlü komedyenin diğer showlarını da bulabileceğiniz Netflix’ten listemize bugün Almost Famous’u aldık. Toronto’da doğup büyüyen göçmen bir Hint ailesinin oğlu olan Peters, seneler sonra özel bir Show yapmak için evi Toronto’ya dönüyor. Aksan taklitleri ve sivri diliyle uzattığı mikrofonun karşısında olmak istemeyeceğiniz, anlattığı hikayeler günlük hayatta aklınıza gelip sizi gülümsetecek her saniyesi dolu dolu geçen bir komedi.

3. Taylor Tomlinson – Quarter-Life Crisis

Kadın komedi yapamaz sözünden sonra en çok güldüğümüz isim Taylor Tomlinson; çoğumuzun geçirdiğini bildiği ama isim koyamadığı yirmilerin orta yaş krizinde bir kadının neler yaşadığını, kadınların aşina olduğu erkeklerin keşfetmek isteyeceği yaşanmışlıklarla anlatıyor. Jest ve mimikleriyle bize komediyi yaşatan Taylor Tomlinson, genç yaşına rağmen yaptığı tespitler ve yeteneğiyle gelecek vadeden bir komedyen. ‘’Ben tanıyorum Taylor’ı ya baya iyi o kadının sahnesi, sen yeni mi duydun?’’ demek için listemiz her zaman yanınızda.

2. Daniel Sloss – Dark

Kara mizah stand-up

Show’una koyduğu addan da anlayabileceğimiz gibi kara mizah yapan Daniel Sloss’u izlerken gülmenin aslında ağlamak kadar insani bir duygu olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Verdiği örnekler çoğu zaman yüzünüzdeki gülümsemeyi dondursa da, hikayenin sonunda hak verdiğiniz, ebeveyn taklitlerini ara ara açıp izlemek istediğiniz harika bir stand-up gösterisine sahip. Show’unda hemen hemen her konuya değinen Daniel Sloss’u izlerken kırılmaz kalemli tarzının daha ilk dakikalarında farkına varacaksınız.

1. Ricky Gervais – Humanity

Ricky Gervais Humanity stand-up

Adeta listemizin Bülent Ersoy’u, Muazzez Abacı’sı olup assolistler gibi en son çıkan Ricky Gervais 7 yıl ara verdiği sahnelerde arayı kapatmak istercesine harika bir stand-up gösterisiyle geri dönmüş. İğneleyici tarzı, rahatsız olanın bile aksini ispat edemediği benzetmeleri ile size gülmemeniz için bir dakika bile vermiyor. Onun için yaptığı işlerden daha güzel söylenecek çok az şey var. Humanity de Ricky Gervais’e yakışan bir show diyerek listemizi burada bitiyoruz.

Günümüzü o küçük gülümsemelerin güzelleştirebildiği bu zamanda güldürmenin kolay olmadığını, mizahın yüksek bir ciddiyet gerektirdiğini, komedinin “üstünden zaman geçen trajedi” olduğunu bilen okuyucularımız için hazırladığımız listeyi, usta isim Nejat Uygur’dan bir sözle bitiriyoruz:

‘’İnsanı ağlatan sebze bile var; soğan. Ama güldüren yok.’’

Satırlarımız gülmenize yardımcı olsun, keyifli seyirler. Derlememizdeki gösteriler hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Dilerseniz bu derlemeye eklemek istediğiniz stand up gösterelirini de yorumlarda belirtebilirsiniz.

Sizi gülmekten ağlatacak 5 stand-up gösterisini izlemek için de buraya tıkayabilirsiniz.

Gülbilge Tuğçe Tefek
Tanısan Gülersin / Nekşflikş Sorumlusu

Sevgiliye Söylenebilecek En Romantik Film Replikleri

önceki yazı

Son Yaz Dizisinden ilk Teaser Yayınlandı

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.