mizahgastesi bardak
Derleme

Suç, Gerilim ve Aksiyon Temalı 5 Yerli Film

Yerli sinemamızda önemli yere sahip beş filmimizden bahsedeceğimiz bu yazımızda, suç ve aksiyon ağırlıklı filmlerden önerilerde bulunacağız.

Yerli sinemamızda aksiyon ve suç filmi genelde mafya üstünden yapılıyor. Şu anki medyada askeri film ve diziler bu yeri daha çok kaplamakta. Bu yazımda suç, gerilim ve aksiyon filmleri arasında beğendiğimiz beş filmi sıralayacağız.

5. Labirent

Labirent, Tolga Örnek’in yazıp yönettiği yerli aksiyon filmi, 23 Aralık 2011’de vizyona girdi. Film, Türk, Alman ortak yapımıdır. İstanbul, Frankfurt ve Mardin’ de çekilen filmin başrollerinde ise Timuçin Esen, Meltem Cumbul, Sarp Akkaya ve Rıza Kocaoğlu vardır. Gişede 300 bin seyirciye bile ulaşamayan film IMDB üstünden 6,8 puan almıştır. Benim yorumumca ara, ara sıkıldığımız yerler dahi olsa, oturaklı bir senaryoya sahip ve oyunculukların hakkı verilmiş bu yüzden izlemeye değer bir film.  

4. Barda

Barda; Serdar Akar’ın yazıp yönettiği suç, dram filmidir. Serdar Akar yazsa da gerçek bir olaydan uyarlanan hikayedir. 1997 yılında gerçekleşen kan donduran bir olayın Serdar Akar’ın beyaz perdeye uyarlamasıyla 2007 yılında vizyona girmiştir. Başrollerde Nejat İşler, Melis Birkan, Hakan Boyav, Erdal Beşikçioğlu ve Serdar Orçin vardır. Filmde şiddeti ve vahşeti iliklerinize kadar hissetmenizin yanında, olayın gerçekliğini düşününce de duygusallaşmamak elde değil. Bir izleyici olarak yorumlamam gerekirse oyuncuların şiddeti, duygusallığı vahşeti çok iyi şekilde oynamalarından dolayı kesinlikle izlenecek bir film olarak görüyorum.

3. Behzat Ç. Ankara Yanıyor                                                                               

Behzat Ç. Ankara Yanıyor, Ercan Mehmet Erdem’in senaryosunu yazdığı, yönetmen koltuğunda Tarkan Karlıdağ’ın oturduğu aksiyon-politik sinema filmidir. Başrollerini Erdal Beşikçioğlu’nun ve Nejat İşler’ in paylaştığı film, 2013 yılında vizyona girmiştir. Ülkemizde güzel tepkiler alan film izleyiciler tarafından geçerli not alıp IMDB üstünden 7,5 puan alıp listemizde yer almaya hak kazanmıştır.                                                                   

2. Kabadayı

 Kabadayı, senaryosu Yavuz Turgul’ un kaleminden çıkan, yönetmenliğini ise Ömer Vargı’ nın yaptığı film, 14 Aralık 2007’de vizyona girmiştir. Başrollerini Şener Şen, Kenan İmirzalıoğlu ve Aslı Tandoğan’ın paylaştığı film izleyiciler tarafından büyük ölçüde beğenilip IMDB üstünden 8 puan almıştır. Benim yorumumca ölümsüzlük iksiri içmiş mafya, aksiyon filmlerinin yanında bir şaheserdir. Şener Şen ve Kenan İmirzalıoğlu’nun oyunculukları ise gayet güzel ve keyif vericiydi.

 1. Panzehir

 Bir Alper Çağlar filmi.  2014 yılında vizyona giren film gişede başarılı olamasa bile gerçekten güzel ve izlemeye değer bir film.  Başrollerde; Emir Boztepe, Cüneyt Arkın ve Murat Arkın bulunan filmin konusundan kısaca bahsetmek gerekirse; Uzun yıllar boyunca yeraltı dünyasında sıkıntılı işler ile uğraşan tetikçinin manevi babasından yediği ihaneti konu alan film. Listenin en başında yer alıyor.

Bu yazıda aksiyon, suç temalı filmlerden önerilerde bulunduk. Yorumlar bölümünde önerdiğiniz filmleri yazabilirsiniz. Keyifli seyirler.

                                                                                                                                                                                                                                   

 

Ahmet Çiçek
Yeni Nesil i9 Yazar / Yerli Film Sorumlusu

Usta Oyuncu Adile Naşit’in Oynadığı 5 Unutulmaz Karakter

önceki yazı

Televizyonların Vazgeçilmezi 5 Yerli Komedi Programı

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.