mizahgastesi bardak
İnceleme

Terörün Yıkıcı Etkileri: Kalifat

Kalifat, Türkiyede pek bilinmemesine rağmen İsveç’li izleyicileri baya etkilemiş bir dizi. The Crown ve Homeland dizilerine epeyce yakın olan İsveç yapımı 8 bölümlük diziyi oturdum ve bitirdim. Uzun zamandır izlediğim en sürükleyici ve en gerçek dizi oldu. Dizide bolca Türkiye ve Türkçe konuşmalara yer verilmiş. Biz de diziyi sizler için inceledik.. 

 Dizinin Konusu 

Terörün Yıkıcı Etkileri: Kalifat

Stockholm ve Ürdün‘de çekilen sekiz bölümlük Kalifat, üç olay örgüsüyle gelişiyor. İlki, Suriye’den çaresizce evine dönmeye çalışan İsveçli bir Müslüman kadın olan Pervin‘e odaklanıyor. İkincisi, Stockholm’de Pervin’e yardım etmeye çalışan bir Säpo istihbarat görevlisi olan Fatima‘ya odaklanıyor. Üçüncüsü ise iki kız kardeş Suleika, Lisha ve arkadaşları Karima’nın radikalleşmesine yardımcı olan genç bir cihatçı asker olan  Misafir  ile iki genç İsveçli kardeş gibi ikincil karakterlerin yardımıyla İsveç’te büyük terör saldırıları planlamasını anlatıyor. Dizide Ibbe, işe almaya çalıştığı tüm genç kızları “büyüleyerek” bir adım öteye taşıyor. Üç hikaye derinlemesine bağlantılı işleniyor. Diziyi izlerken politik anlamda bir şeyler öğretmesi gerçekten güzel, bununla birlikte siz izlerken o dünyaların insanlarını keşfediyorsunuz. Ve işid denen terör örgütünün gençleri kandırıp, nasıl militan kazandığını görüyorsunuz. Senaryo sizi sıkmayacak bir şekilde merak uyandırıyor. Radikalleşmeyi içeren kritik konulara ışık tutan iyi bilgilendirilmiş bir ürün ortaya çıkmış.

Kalifat Oyuncu Kadrosu 

Terörün Yıkıcı Etkileri: Kalifat

Dizinin oyuncu kadrosunda;Başrol Türk asıllı İsveçli oyuncu Gizem Erdoğan(Pervin) Aliette Opheim (Fatima), Nora Rios (Suleika), Amed Bozan (Husam) Arvin Kananian, Lancelot Ncube ve Yussra El Abdouni gibi isimler yer alıyor. 

Dizide Aile Profilleri 

Terörün Yıkıcı Etkileri: Kalifat

Dizi, radikalleşen kızların ailelerini son derece farklı tasvir ediyor  ki bu çok gerçekçi. Hepsi kızlarının geçirdiği süreçlerde önemli bir rol oynuyor gibi görünüyor. Örneğin, Karima’nın babası eski bir Sovyet ülkesinden emekli asker, istismarcı ve alkolik. Bu arada, Ürdün’den İsveç’e taşınan Suleika ve Lisha’nın ailesi Laik Müslümanlar olarak tasvir ediliyor. Dizinin bir noktasında babaları, Suleika’nın başörtüsünü şiddetle koparır. Bunu yaparak, açıkça İsveç’teki İslam ve Müslümanlarla ilgili cevaplar arayan kızıyla çatışmayı daha da kötüleştiriyor. 

Kalifat Senaryo

Terörün Yıkıcı Etkileri: Kalifat

Dizinin yaratıcıları, Wilhelm Behrman ve Niklas Rockström‘dür. Behrman dizinin senaryosunu 2015 yılında Londra’dan Işid’e katılmak üzere evden kaçan 3 liseli kızın, kaçarken havalimanı güvenlik kameralarında çekilmiş son fotoğrafını gördükten sonra oradan ilham alıp yazmaya başlamış. 

Diziyi izleyecek olanlara şimdiden keyifli seyirler diliyoruz.

İlham Veren Hikayeleriyle Gerçek Yaşamdan Uyarlanan Filmler listemize buradan ulaşabilirsiniz.

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

Babalara Alkış: Ata Demirer Gazinosu

önceki yazı

Birbirinden İzlenesi 7 İngiliz Komedi Filmi ve İlginç Diyalogları

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.