mizahgastesi bardak
İncelemeNetflix

The Last Czars: Rus Tarihinden Tadımlık Mini Dizi

Tarihler 3  Temmuz 2019’u gösterdiğinde Netflix, en dikkat çekici yapımlarından birini yayınladı. Öyle ki, devraldığı mirası korumak ve ondan ödün vermemek adına attığı adımlarla evvela mirası kaybeden sonra da devrime yol açan bir karakterin öyküsü anlatılmakta. Sizler için Rus tarihinden tadımlık olan 6 bölümlük mini dizi olan The Last Czars nasıl bir yapım diye inceledik.

Konusu

Pierre Gillard, sadece hayatının değil tüm dünyayı derinden sarsan olaylara bizzat yakından şahitlik etmenin verdiği acının ardından Berlin’de hastanede yatan akıl hastası bir kadının kimliğini teşhis etmek için hastaneye gider ve önce doktorla sonra hasta ile görüşür. Ancak kadının olduğunu iddia ettiği kişi sıradan biri değildir, onun gerçek Anastasia Nikolayevna Romanov olup olmadığı şüpheleri vardır. Bu isim, yaklaşık 300 yıl Rus İmparatorluğunu yöneten Romanov hanedanının son çarı II.Nikolay’ın kızından başkası değildir. Pierre Gillard ise, son çarın çocuklarının öğretmenidir. Onları en yakından tanıma fırsatı yakalayan nadir kişi olduğu için bu görev ona düşmüştür. Tabi hastamız hafızasında gel gitler yaşamaktadır. Bu yüzden Pierre sık sık hasta ile görüşmekte, onun çarın en küçük kızı olduğuna dair ipuçları aramaktadır. Tabi bu görüşmeler esnasında Pierre geçmişe dönmekte, yaşananları bir kez daha hatırlamaktadır. Bu geçmişi hafife almayın a dostlar! Bu öyle bir geçmiş ki, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük imparatorluklarından birinin nasıl bir kaosa ve ardından devrime yol açtığını görmekteyiz.

Oyuncu Kadrosu

Robert Jack (Çar II.Nikolay), Susanna Herbert (Kraliçe Alexandra), Ben Cartwright (Grigori Rasputin) ve Oliver Dimsdale (Pierre Gillard), Indre Patkauskaite (Anna Anderson) ve Bernice Stegers (Kraliçe Maria) başrolleri paylaşmakta.

Artılar

Tarihsel-drama türünde belki de bir ilke şahitlik etmekteyiz. Çünkü tarihte her ne kadar II.Nikolay gibi devletlerin son kralları, imparatorları ve çarları olan isimler olsa da, göz ardı edilmişlerdir. Her ne kadar göz ardı edilseler de aslında hepsi arkasında birçok gizem ve sır bırakmışlardır. Gerek bahsettiğimiz özellikteki kişilerin hayatlarının anlatılması ile yeni bir sayfa açması bakımından, gerekse II.Nikolay’ın ve ailesinin dramatik sonunu anlatması açısından gayet güzel bir yapım.

Eksiler

Anlatılan her olay yüzeysel anlatılmakta. Rasputin mevzusu diziye hakim etmen. Ayrıca dizi içerisinde bolca cinsel sahne var. Bir de tabi Rus tarihi ve kültürüne hakim olan takipçilerimizi rahatsız edecek cinsten bariz tarihi hatalar da içermekte.

Değerlendirme

Konusu itibariyle ilgi çekici bir yapım karşımıza çıkmakta. Ancak her tarihsel yapımlar gibi içerisinde bolca kurgu ve bazı hatalar yer almakta.  Tarih derslerinde sadece ismini duyduğumuz II.Nikolay saltanatına giriş ve ailesi ile birlikte dramatik sonunu görmek açısından ciddi önem arz etmekte, tarih ve dramaseverlere duyurulur.

The Last Czars gibi Netflix’te yer alan bir mini dizi arıyorsanız buradan derlememize gidebilirsiniz. Ayrıca dizi için görüşlerinizi de yorumlarda belirtebilirsiniz.

Berk Şahingöz
İnceleme Yazar / Mıttar Adayı

İnsan, Tabiatın Covid’i: Doğa Temalı Filmler

önceki yazı

Bozkır: Alışılmışın Dışında Gizem Dolu Bir Polisiye

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.