mizahgastesi bardak
Derleme

İnsan, Tabiatın Covid’i: Doğa Temalı Filmler

Gezegenimiz ilerleyen teknoloji ve bizim vurdumduymazlığımız karşısında, yavaş yavaş sona doğru ilerliyor. Tabii ki onunla birlikte bizler de koşar adım ilerliyoruz. Şu anda içinde bulunduğumuz durum (yanan ormanlar ve canlılar) yine biz insanların eseri. Bilinçlenmek ve biraz da olsa feyzalmak adına sizler için bu derlemeyi yaptık. Şimdiden iyi seyirler. İşte doğa temalı filmler.

Cast Away (2000)

Tom Hanks’in başrolünde yer aldığı filmin yönetmenliğini Robert Zemeckis üstlenmiştir. Birçok ödülün sahibi olan film, Tom Hanks’e de “En İyi Erkek Oyuncu Oscar Adaylığı” getirmiştir. Film, özel bir şirketin kargo uçağının, Pasifik Okyanusu’nun güneyine sürüklenerek düşmesini ve Chuck’ın bu kazadan sağ kurtulmasını konu ediniyor.

Into the Wild (2007)

Yönetmenliğini Sean Penn’in yaptığı film, 2 “Oscar Adaylığı” olmak üzere bir çok ödülün sahibi olmuştur. Şehir hayatını terk edip kendini doğanın kollarına bırakan bir gencin hikayesini konu edinmiştir. Önemli bir üniversiteden mezun olan Christopher’ın mezun olduktan sonra kendini şehir hayatından soyutlayarak doğaya dönüşünü keyifle izleyeceksiniz.

2040 (2019)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Damon Gameau üstlenmiştir. Damon Gameau’nun, 2040’ta 21 yaşında olacak kızına yaptığı görsel mektup da denilebilir. Film, kızına umut dolu bir gelecek bırakmak ve gezegeni geliştirmek adına yaptıklarını konu ediniyor. Filmden ziyade belgesel tadı alabilirsiniz. Çevresel sorunların çözümüne odaklanan yönetmen, belgeselde hemen harekete geçildiği taktirde geleceğe umutla bakabileceğimizi gözler önüne seriyor.

Dersu Uzala (1975)

Rus seyyahı olan Vladimir Arseniev’in , anılarından yola çıkarak kaleme aldığı aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Yönetmenliğini; Akira Kurosava üstlenmiştir. “Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı”nın sahibi olan film, sinemaseverlerin mutlaka izlemesi gereken filmlerden biridir. Rusya’nın Doğu Sibirya bölgesine görevli giden bir grup askerin, vahşi bir hayat süren Dersu Uzala adında Japon bir ihtiyarla karşılaşmasını konu edinen film; insanın tabiatla olan ilişkisine değinmiştir.

Wall-E (2008)

Yönetmenliğini ; Andrew Stanton üstlenmiştir. “En İyi Animasyon Oscar’ı” olmak üzere birçok ödülün sahibi olmuştur. Uzak geleceği konu edinen filmde, dünyayı çöp yığınına çeviren insanoğlu başka gezegende yaşamaya başlamıştır. Çöpleri temizlemesi için de Wall- e isminde bir robot görevlendirilir. Tüketim çılgınlığına ve insanın yaşadığı doğal çevreye verdiği tahribatı konu alan animasyon, bizlere önemli mesajlar vermiş vermeye de devam ediyor. Filmin ayrıca incelemesi ve yorumlaması için buraya tıklayabilirsiniz.

Sizler için en beğendiğimiz doğa temalı filmler bunlardı. Bir de doğanın önemini vurgulayan filmler var ki onlar için ayrıca buraya tıklayabilirsiniz. Peki size göre bu derlemede başka hangi film(ler) olmalıydı? Elbette derlememizdeki filmler hakkınızdaki yorumunuzu da bizimle yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bir Başka Polisiye: Knives Out Film İncelemesi

önceki yazı

The Last Czars: Rus Tarihinden Tadımlık Mini Dizi

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.