mizahgastesi bardak
Ayın YazarıDerleme

Türk Sinemasında Yürekleri Burkan 6 Sahne

Türk sineması güldürdüğü kadar bizleri derinden etkileyen filmler ile hüzünlendirdi. O yüzden Türk sinemasında dramın yeri daima ayrıdır. Bugün ise sizlere Türk sinemasında bizlerin yüreklerini burkan 6 sahneyi derledik. Şimdiden peçetelerinizi hazırlayabilirsiniz.

6)Selvi Boylum Al Yazmalım (1977):

Edebiyat dünyasının saygı duyulan isimlerinden olan Cengiz Aytmatov‘un Kırmızı Eşarp adlı eserinden uyarlanan film, Türk sinemasının kilometre taşlarından biri olurken, finalde Asya’nın Cemşit’e gitmesi, sevginin emek olduğunu zihinlerimize kazıdı ve aynı zamanda duygusal anlamda bizleri derinden etkiledi.

5)Şaka İle Karışık (1965):

Ofsayt Osman’ın aşkıyla, delikanlılığı arasında kaldığı hikayeyi izlediğimiz bu filmde Sadri Alışık‘ın yürekleri titreten savunması ve sonunda ”Bu da mı gol değil?” demesi aslında filmi unutulmazlar arasında yerini almasına neden oldu.

4) Mavi Mavi (1985)

İbrahim Tatlıses ve Hülya Avşar‘ın başrollerini paylaştığı, gerek müzikleriyle gerek konusuyla büyük ses getiren filmin son sahnesinde sıra. Özellikle bakışma esnasında İbrahim Tatlıses‘in okuduğu ‘Leylim Ley‘ şarkısı bizleri paramparça etmişti.

3)Babam ve Oğlum (2005):

Yayınlandığı ilk andan itibaren tüm Türkiye’yi ağlatan filmin en can alıcı sahnesinde sıra. Oğlu Sadık’ın hastalığını ve hasta olma sürecini öğrenen Hüseyin dayanamaz ve bunların suçlusu olarak kendini görür. Çetin Tekindor‘un muhteşem oyunculuğu da eklenince, Türk sinemasının mihenk taşlarından biri ortaya çıkar.

2)Garip (1986)

Kemal Sunal‘ın sadece güldürmekle kalmayan ne kadar yetenekli ve özel bir oyuncu olduğunu bizlere kanıtlayan filmin en duygu yüklü sahnesindeyiz. Her ne kadar film The Kid filminden esinlenmiş olsada bir çok yönüyle eşsiz bir eser konumunda.

1)Canım Kardeşim (1973):

Başrollerini Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Kaghraman Kıral‘ın paylaştığı Canım Kardeşim filminin son sahnesi listemizin ve gönüllerimizin 1 numarasında. Fazla söze gerek yok filmi izleyen herkes şimdiden tekrar duygulanmaya başladı bile.

Berk Şahingöz
İnceleme Yazar / Mıttar Adayı

Psikopatlıkta Zirve Yapmış Kadın Karakterler

önceki yazı

Bir Filmin Vasat Olduğunu Hemen Anlamak

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.