mizahgastesi bardak
İnceleme

Yeşilçam’ın En Sahtekar 9 Karakteri

0

Bir çok Yeşilçam filminde birbirinden farklı sahtekar  karakterler vardır. Rollerinde sahtekar karakterleri canlandıran oyuncuların aynı zamanda sevimli bir tipleme olmaları oynadıkları filme renk katmıştır. Sizler için hazırladığımız bu listede Yeşilçam’ın sahtekar olduğu kadar da en sempatik 9 karakteri yer alıyor.

9. P*ç Rıza

Baş Belası 1976

İtalyan kökenli oyuncu Robert Widmark’ın hayat verdiği karakter, gerek P*ç Rıza olarak olsun, gerekse onun çakma ikizi Fırlama Necmi olarak olsun, Baba’ya (Sadri Alışık) bela olmuştur. 

8. Horoz Ali

Üçkağıtçılar 1975

Cüneyt Arkın tarafından canlandırılan karakter sahtekarlığınyanında oldukça da zamparadır. Otel odasında pencereden kirişi kıracakken P*ç Rıza tarafından sevişen bir çiftin odasına düşürülmesi ve “Çekinmeyin ben de aileden sayılırım.” diyerek olaya dahil olmaya çalışmasıyla da hatırlanır. 

7. Boğa Kamil

İki Cambaz 1979

İki Cambaz filminde Erol Taş canlandırılmıştır. Filme ismini veren birinci cambaz Cüneyt Arkın’ın canlandırdığı Üçkağıtçı Tayfun diğeri ise Erol Taş’ın canlandırdığı Boğa Kamil’dir. Bu ikili Tahir ve Abbas adındaki mafya babalarını tokatlamış ama parayı paylaşmaya sıra gelince birbirlerini dolandırmaya çalışmaktan da geri durmamışlardır. 

6. İbrahim Zübükzade

Zübük 1980

Aziz Nesin’in unutulmaz eserinden beyaz perdeye aktarılan film; Kemal Sunal tarafından canlandırılmıştır. Dolandırdığı insanlar onu öldürmek için kapısına dayansa bir şekil de anında tekrar güvenlerini kazanır. Dini duyguları istismar etme konusunda çok ustalaşmış bir politikacıdır. Zübükzade’yle tanışan insanlar bir süre sonra “Bir kulağımızın arkası kaldı.” cümlesini elbet kuracaklardır. 

5. Gülüm Osman

Yankesicinin Aşkı 1965

Sadri Alışık tarafından canlandırılan Gülüm Osman karakteri kendisi gibi yankesici olan bir kadınla birliktedir. Kendisini karışık bir miras davası içerisinde bulur ve olanlar olur. 

4. Fırıldak Ali ve Deli Veli

Bitirim Kardeşler 1973

Fırıldak Ali daha bitirim olanıdır. Kadir İnanır tarafından canlandırılmıştır. Bukalemun gibidir, her şekle girer, öyle tozu kiri belli etmez. Uzak durulasıdır, selam veren borçlu çıkar. Deli Veli bitirim kardeşlerin daha iyi yüreklisidir. Evet, ellerini kirletmekten çekinmez ama kardeşi gibi garibanın alın terine de göz dikmez. Bileği de yüreği de çok sağlamdır. Yumruğu insafsızdır. En yavaşıyla vurduğu zaman bile boksörleri bayıltabilir. Kartal Tibet tarafından canlandırılmıştır. Aynı zamanda aksiyon komedi filmlerinin unutulmaz bir örneğini yansıtmışlardır.

3. Cin Ali

Babanın Evlatları 1977

İran’lı oyuncu Beyk Reza İmanverdi tarafından canlandırılmıştır. Babaların Babasından tokatlanan parayı ele geçirmek için diğer üçkağıtçılarla birlikte yoğun bir yarışa girişir. Ancak onun herkesten sakladığı başka bir sırrı vardır. Bu sırrı filmi izlemek isteyen için gizli tutalım. 

2. Komiser Ziver 

Üçkağıtçıların en alçağı, sahtekarlığın bayrak taşıyanı, Yeşilçam’ın bir numaralı dolandırıcısı Serkomiser Namussuz Ziver. Kılık değiştirdiğinde kendisine “Ziver kimdir”? diye sorulunca “Alçak, namussuz, düzenbaz, rüşvetçinin teki.” olarak tanımlıyor. Yeşilçam’ın en sahtekar karakteri olmasa da sahtekar olmayanın düşmanı olan tek karakter olabilir.

1. Tokatçı Şevket/Cemal

Yedi Bela Hüsnü (1982)

İstanbul’a başlık parası kazanmak için gelmiş olan saf asker arkadaşı Osman (Kemal Sunal) ile birlikte ne kadar mafya, çocuk dilendiricisi, kumarbaz varsa hepsini tokatlar ve sonra ortadan kaybolmak için Osman’ın köyüne kaçarlar. Burada da tatil yapmayan Şevket, köyün ağasını da dolandırmadan duramaz. Yedi Bela Hüsnü filminde de Kemal Sunal’ın saf karakterlerinden biri olan Hüsnü’yü kandıran Cemal karakteri, Şevket Altuğ’un tam anlamıyla düzenbaz olarak içimize işlemesini sağlamıştır. Yeşilçam’ın sahtekar denince akla gelen ilk ismi Şevket, yine en inandırıcı karakteri de bittabi Cemal olabilir.

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

Gülmeye Abone Olacağınız YouTube’da 5 Mizah Kanalı

önceki yazı

Yeni Justice League’de Superman Siyah Bir Kostüm Giyecek!

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.