mizahgastesi bardak
İnceleme

Bir Şirket, Yeni Bir Aile: Aile Şirketi

0

Daha önce de içeriklerimiz arasında konu aldığımız ve merakla beklediğimiz Aile Şirketi nihayet ilk 3 bölümüyle yayınlandı. Dizinin yapımcılığını Tolga Çevik yapımlarıyla ön plana çıkan 25 film üstlenirken, dizinin yönetmen koltuğunda ise 25 film yönetmenlerinden Koray Şahin yer alıyor.

Kaman Kardeşler olarak bilinen Emrah ve Murat Kaman’ın kaleme aldığı Aile Şirketi, beIN Connect adlı dijital platform üzerinden yayınlanıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise içeriklerimizde ele almaktan mutluluk duyduğumuz; son dönemlerde Alef, Aşk 101, Aykut Enişte gibi yapımlarda yer almış, usta oyuncu Müfit Kayacan yer alıyor. Dizide Emrah Kaman başrolde yer alırken, Cihan Durmaz, Eslem Akar, Özlem Öçalmaz ve Can Sipahi de dizinin kaliteli oyuncu kadrosunda yer alıyorlar.

Dizi; 2060’lı yıllarda dünyanın en büyük turizm şirketlerinden birisi haline gelmiş bir kadronun, Hai Tur isimli zincir bir tur şirketinin Levent şubesinde yaşadıkları eğlenceli anları ele alıyor. Dizi ilk 3 bölümüyle fazlasıyla eğlenceli. Özellikle Kaman Kardeşler’in kaleminden çıkan mizahı sevenler için vazgeçilmez bir dizi olabilir.

****Yazının devamı fazla spoiler içermez, yine de izlemeden okumayınız!

Emrah Kaman’ın Kardeş Payı ve Kaçma Birader performansını sevenler için oyuncunun canlandırdığı karakter başlarda farklı bir çizgide yer alsa da, ilerleyen dakikalarda kendisini fazlasıyla sevdiren ve ısındıran bir karakterle tanışıyorsunuz. Arada Sivaslı Emrah karakterinden bir parça görebileceğiniz, arada liderlik vasfında olan bir karakter seyirciyi oldukça güldürecektir. Zaten Emrah Kaman’ın mizah anlayışı ve kullandığı espriler 2. bölümden itibaren kendisini fazlasıyla belli ediyor.

Dizi ilk izlediğinizde The Office gibi bir hava oluşturuyor. Aktüel kamera açıları ile de bir Brooklyn Nine-Nine havasına da yavaştan bürünüyorsunuz. Bir de Spolin’in meşhur 4. duvarın yıkımı olayı var. Ancak bu durum Fleabag‘teki gibi olaylar akarken oyuncunun seyirciyle konuşması gibi değil. Sahnelerden sonra Mr. & Mrs. Smith‘teki gibi oyuncular sanki röportaj veriyormuş gibi konuşuyor. Özellikle başlangıçta Emrah Kaman konuşurken Kibar Feyzo’da Kemal Sunal’ın mahkemede konuşması akıllara geliyor. Bu durum; 4. duvarı yıkan bir olay gibi gözükse de, kendinizi hikayenin içinde hissetmeye devam ediyorsunuz.

Sinema ve dizi sektörünün nimetlerini seyirciye sunmuş kaliteli bir ekip var!

Farklı dizilerden benzer sahneler kullanılmış diyemeyiz. Tamamen sinemanın ve dizi sektörünün nimetlerinden yararlanmış ve seyircisine farklı bir içerik sunmak isteyen güzel bir ekip var. Hikaye dönerken 50’li 60’lı yıllarda Amerikan sinemasında olduğu gibi ‘bir tiyatro oynanıyormuş’ hissi veren oyunculuk da fazlasıyla dikkat çekiyor. Kamera odada dönerken oyuncular bir tiyatro oyunundaymış gibi oynamaya devam ediyorlar. Bizce en zor oyunculuk yöntemlerinden olan bu yöntemi uyguladıkları için de teşekkür ediyoruz.

Dizide her oyuncu ön planda. Herkes neredeyse eşit sürelerde karşımıza çıkıyor. Cihan Durmaz’ın canlandırdığı karakteri diğerlerine göre bir tık daha fazla beğendik diyebiliriz. Her işi anında çözebilme yeteneğine sahip bu karakteri ilerleyen bölümlerde pek çok sorunu çözerken görebiliriz. Baki; hem nargileci tayfadan, hem dünyayı takip eden, hem iş gören bir karakter gibi duruyor.

Normalde bir diziye başladığımızda oyunculara ve hikayeye ısınmamız 4-5 bölümü bulabiliyor. Karakterlerin oturması, hikayenin seyirciye geçmesi için uzun bir süreç ele alınıyor. Ancak bu dizide 2. bölümden itibaren her karaktere ısınıyor ve espirileri rahatlıkla benimsiyorsunuz.

Diziyi fazlasıyla beğendik. Diziyi puanlamak ve eksikliklerini göze sokmak gibi bir derdimiz yok. Ülkede dizi sektörü istemediğimiz noktalara gelmişken, böyle kaliteli bir ekipten yeni bir iş izliyor olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Çölde susuz gezerken karşımıza çıkan bir ırmak var gibi hissediyoruz. Bu güzel ekibin yolu açık, seyircisi bol olsun. Hayatımıza katmış oldukları ve katacakları her bir eğlenceli an için teşekkür ediyoruz.

Süleyman Dindar
metin yazar, içerik üretir.

Sanatın Elli Tonu: Hümeyra

önceki yazı

Nihal Yalçın ve Tülin Özen’li Kısa Film Yara’dan Fragman Yayınlandı

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.