mizahgastesi bardak
Derleme

En İyi Yerli Kara Komedi Filmleri: Güldürürken Düşündüren Filmler

Yerli komedi filmleri konusunda gerek Yeşilçam, gerek modern sinemamız çok zengin. Tabii bu zenginliğin içinde farklı türler görmek de mümkün. Biz de güldürürken düşündüren Türk kara komedi filmleri üzerine biraz düşündük ve düşündürürken de güldüren filmler olduklarını keşfettik. Tabii en iyi derken olabildiğince objektif olmaya çalıştık.

Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi

Türk kara komedi filmleri denince akla gelen ilk yönetmenlerden biri olan Onur Ünlü, yine bilinen o kara mizahıyla bu filmde dikkat çekiyor. Filmi bir seyirci gözüyle izlemeniz zor diyebiliriz. Çünkü kendinizi filmin içinde hissedeceksiniz. Hayat kadar kara, hayat kadar komik bir film. Dolayısıyla hayat kadar gerçek. Eğer kendinizi bir seyirci gibi görürseniz filmin finalinde bir anda fener görmüş tavşan gibi donabilirsiniz. Filmde Selçuk Yöntem’in de oyunculuğunu ayrıca ders olarak okutmak gerek.

Karakomik Filmler

“Cem Yılmaz varsa haykırarak gülerim ben” diyenlerin kontrpiyede kaldığı yapımlardır. Başlı başına sinemamız için orijinal bir nitelik taşıyan bu filmler ilk çıktığında yanlış beklentiler sonucu olumsuz eleştiriler aldı. Neticesinde bizim için bu filmler kaliteli filmler ya da Cem Yılmaz filmleri -ki bizce Cem Yılmaz filmleri kaliteli filmlerin alt kümesidir- arasında yer alır. Ayrı ayrı da ele alınabilir ama biz hepsini en iyi Türk kara komedi filmleri arasında sayarız. Çünkü neden olmasın?

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?

  • Kuşaktan kuşağa aktarılan ve komedimiz için büyük öneme sahip 2 karakterden bahsediyoruz.
  • Bahse mi giriyoruz?
  • Hayır efendim bahsediyoruz. Bu 2 karakter sayesinde bir mizah belgeseli izliyormuş gibi hissedebilirsiniz.
  • Yok artık! Fizan beldesinde sel olmuş bir de izliyorsunuz.
  • Yine yanlış anladınız. Mizah belgeseli diyoruz efendim. Öyle ki, kendi dilini oluşturmuş bu karakterlerin hikayesini izlerken oyunculuklara da doyacaksınız.
  • Bu sefer doğru anladım ama.
  • Ne anladınız acaba efendim?
  • Mizahgastesi.com sitesini takip ediyormuşuz.
  • Evet 🙂

Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni

Şener Şen’in en unutulmaz filmlerinden birini ele alıyoruz. Bir döneme aşk filmleriyle damga vurmuş yönetmenin artık kendini güncellemesi gerekmektedir. Yeni bir janranın tutmasıyla unutulmak üzere olan bu yönetmen ve birkaç umutlu sinema emektarının hikayesini görüyoruz. Öyle ki bu filmden çok sonra çekilen Cem Yılmaz’ın “Pek Yakında” filminde de bu filmden izler görünce mutlu olmuşuzdur. Dolayısıyla yerli kara mizah filmleri arasında bu film olmazsa olmazdır. Her İzlediğinizde Ayrı Bir Tat Verecek 5 Şener Şen Filmi derlememizi okumuş muydunuz?

Ah Güzel İstanbul

Sadri Alışık’ın unutulmaz eserlerinden biri olan bu filmle listemizi sonlandırmak istiyoruz. Kara komedi tarzındaki filmde Sadri Alışık’a Ayla Algan ve o güzel İstanbul eşlik etmektedir. Kariyeri boyunca bizi yer yer güldüren, yer yer ağlatan bir oyuncu olan Sadri Alışık’a bu filmle ayrı bir hayranlık duyuyoruz. Film; siyah-beyaz, kara-komedi ve güzel İstanbul filmidir.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Gelmiş Geçmiş En İyi Bilim Kurgu Filmleri

önceki yazı

Ödüllere Doymayan Film Tavsiyesi: Normadland (2020)

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.