mizahgastesi bardak
İnceleme

Bir Anti-Kahraman Neden Bu Kadar Sevildi? “Süleyman Çakır”

Bir anti-kahraman olan Süleyman Çakır neden bu kadar çok sevildi? 43. Bölümde vurulup 45. Bölümde ölen, öldüğü zaman gıyabında cenaze namazı kılınan bu özel karakteri sizler için inceledik.

Kutlar Vadisi

Kurtlar Vadisi neden bu kadar sevildi, Süleyman Çakır, Memati ve Polat
Polat Alemdar, Süleyman Çakır ve Memati

Kurtlar Vadisi; özellikle ilk 97 bölümü ile Türk toplumunda iz bırakan, Pana Film’in yapımcılığını yaptığı, birden fazla sinema filmi çekip yayınlayan bir projeydi. Bu yıllar süren projenin sadece 45 bölümünde başrol karakterlerinden biri olan Süleyman Çakır kısa sürede kendini sevdirip, öldüğü bölüm günü olan 8 Nisan’ı 15 yıl boyunca yâd ettirecek kadar izleyiciyle arasında bağ kurduran bir karakterdi.

Süleyman Çakır > Tonny Montana

Süleyman Çakır neden bu kadar sevildi? Polat Alemdar ile Süleyman Çakır
Polat Alemdar ve Süleyman Çakır

Süleyman Çakır Yasa dışı yollar ile adalet sağlaması, kendi adalet sistemini uygulaması gibi birçok etken ile yıllarca kendini unutturmadı. Bu karakter ne kadar Türk toplumuna göre uyarlansa da yurt dışında, Scarface filmi Tony Montana karakteri ile arasında dağlar kadar benzerlik vardır. Tony Montana; her şeye sıfırın altında başlayıp, kısa sürede zirveye yükselir. Bu karakter bizler için Süleyman Çakır’dır. Michael Corleone ise kurulu düzene yerleşmiştir. Micheal da bizler için Polat Alemdar’dır. Michael strateji adamı iken, Tony ise deli cesaretine sahiptir. İki karakter de yurt dışında olduğu kadar ülkemizde de tanınırlığa sahiptir. Bu karakterleri sevmemizin en büyük nedeni ise; adaletsizlikleriyle, eksik adaleti tamamlamaları. Tabii ki bizim için Süleyman Çakır > Tonny Montana.

Sizler için Süleyman Çakır neden bu kadar çok sevildi, neden onu bu kadar benimsedik sorularına cevap vermeye çalıştık. Ülkemizde anti-kahraman olarak en bilenen isim olan Süleyman Çakır sevenlerin talebine ise yakın zamanda Saygı dizisi arz edilecek. Ercüment Çözer karakteri de Süleyman Çakır gibi bir anti-kahraman. Kendi adaletini sağlayan Ercüment Çözer’in yayınlanan ilk fragmanını ise buradan izleyebilirsiniz.

Ahmet Çiçek
Yeni Nesil i9 Yazar / Yerli Film Sorumlusu

Tüm Dünyada Çok Sevilen 5 Dizi Karakteri

önceki yazı

Hollywood’un Tamamen Vazgeçtiği İkonik Oyuncuları

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.